НТЦ на реномираној конференцији о иновацијама у геофизици

Који су трендови у области плитке геофизике и које су новине у технологијама при геофизичким истраживањима, биле су главне теме Конференције „Near Surface Geoscience 022“ (НСГ022), која је прошле недеље у Београду окупила око 450 љубитеља геофизике и сродних наука, а у организацији Европског удружења геофизичара и инжењера (ЕАGE).

ЕАГЕ је водећа светска организација која окупља научнике и инжењере из области геологије, геофизике, нафтног инжењерства и сродних дисциплина, што је профил запослених у Научно-технолошком центру (НТЦ) наше компаније.

НТЦ је био главни спонзор тог догађаја и том приликом је представио 3Д моделе инжењерских пројеката, методе извођења рефракционих испитивања на терену, опрему за геоелектрична и сеизмичка испитивања, виртуелну реалност и свеобухватну понуду својих активности.

Међу 200 стручњака који су презентовали своје радове, нашле су се и наше колеге Марко Ванић и Младен Благојевић који су имали излагање на тему „Reducing of geological uncertainties in complex geological setting with rock physics and seismic inversion“, чији су коаутори Оливера Попов и Павел Емелианов.

Марко Ванић, који је уједно и потпредседник организационог комитета конференције, истиче да је за развој појединца неопходно да прати светске трендове у индустрији и науци и да учествује на конференцијама.

Учешће НТЦ-а на овој конференцији и његова улога главног спонзора конференције, показује опредељење НТЦ-а за раст и развој на глобалном нивоу. Један од важних будућих задатака је оснаживање сарадње НТЦ-а и ЕАГЕ-а кроз заједничке пројекте и активности које ће допринети повезивању НТЦ-а са сродним организацијама у свету, развоју компетенција запослених и развоју бизниса у оквиру већ постојећих и отварању нових тржишта
– каже Марко.

Његово мишљење дели и колега Младен Благојевић.

Упознавање са напретком и применом површинских геофичких метода које нису фокусиране на истраживање нафте и гаса пружило ми је прилику да препознам шири потенцијал геофизике у другим сферама истраживања и решавања разних геолошко-техничких изазова
– истиче Младен.

Колега Дејан Мирковић, као мастер инжењер гедеозије и геоинформатике са великим интересовањима ка иновативним технологијама, аутоматизацији и машинском учењу, представио је посетиоцима конференције виртуелну реалност, захваљујући којој је олакшан рад колегама, који могу да сагледају постројење без одласка на физичку локацију истог.

Учешће на конференцији донело ми је нова познанства, ширу слику сагледавања у ком правцу иду компаније из окружења и Европе, али и шта су нови трендови у пројектовању као и изазови. Постоји израз да на тржишту не опстају они најбољи, већ они који се најбрже прилагоде променама. Захваљујући учешћу на конференцији дошао сам до неколико идеја где и како конкретно можемо имплементирати технологију, сагледао сам практичну примену технологије, али и нове могућности за пословање
– напомиње Дејан.

Владо Стевановић, Никола Ђанковић и Иван Грбовић, из Сектора дисциплине сеизмике, кажу да им је учешће на конференцији било веома корисно, јер су имали прилику да виде у ком смеру се креће развој геофизичких метода у блиско површинским истраживањима.

Остварили смо контакте у циљу потенцијалне будуће сарадње, а такође могли смо разменити искуства са људима који се баве сличним врстама послова, а који долазе из различитих држава и универзитета. Програм радова који су представљени је био широког спектра и неки од радова које сам испратио су били врло квалитетни
– рекао је Никола закључујући да се развојем стручног кадра развија и компанија.

Подели: