Наш колега награђен на Конференцији Технолошког факултета

Денис Шарвари из Лабораторије Upstream НТЦ-а освојио је прво место на 2. Међународној конференцији о напредној производњи и преради „2nd International Conference on Advanced Production and Processing“, коју је организовао Технолошки факултет у Новом Саду.

Денис је са коауторима Азатом Килмаматовим и Милошем Трипковићем учествовао у секцији „Petroleum Refining and Production“ са постером на тему „Унапређење технологије стабилизације слабо консолидованог колектора“ („Improvement of stabilization technology of weakly consolidate collector“).

Ова награда нам је, са једне стране, потврда да можемо успешно да учествујемо у значајним конференцијама у нафтно-петрохемијској индустрији, а са друге стране, представља изазов да повећамо присуство наших младих специјалиста на конференцијама, у писању научних радова и сличних активности – рекао је награђени Денис.

Колега Милош, уједно и ментор Денису на овом пројекту, надовезао се истичући да је награда резултат петогодишњег системског рада заснованог на проучавању, лабораторијским испитивањима и теренском раду.

Сарадња са факултетима, као стратешки императив наше компаније, омогућава размену и синергију знања. Руководилац Лабораторије Upstream Азат Килмаматов наводи зашто нам је важна та веза.

-Сарадња индустрије са факултетима је дугогодишњи тренд, која је више пута доказала сопствену ефикасност. Технолошки факултет из Новог Сада представља за нас потенцијално перспективног партнера за даљу сарадњу. Тренутно радимо на развијању те сарадње кроз активности као сто су посете студената НТЦ-у или учествовање у конференцијама. Такође, студенти са Технолошког факултета долазили су на стручну праксу у НТЦ – каже Килмаматов.

Међународна конференција о напредној производњи и преради окупља стручњаке из индустрије, научнике и младе истраживаче како из наше земље тако и из региона и Европе. Ово је други пут да у оквиру ове конференције Катедра за нафтно-петрохемијско инжењерство Технолошког факултета  Нови Сад организује секцију посвећену Преради и производњи нафте. Поред колега са других универзитета у Србији и региону, у раду секције су учествовали и професори и истраживачи Катедре за хемију нафте и петрохемију Универзитета Лобачевског из Нижњег Новгорода, као и Руског државног универзитета за нафту и гас „И. М. Губкин“ из Москве.

На конференцији је учествовао и проф. др Драган Говедарица са Технолошког факултета који је одржао предавање „Educational and scientific methods in the oil and gas industry“, које је припремљено заједно са проф. др Александром Књазевим, проректором за наставу Универзитета Лобачевског и проф. др Дмитријем Гришином, шефом Катедре за хемију нафте и петрохемију Хемијског факултета из Нижњег Новгорода.

-Са задовољством могу да кажем да су колеге из НИС-а показале велику заинтересованост за учествовање у активностима конференције. Поред колега из Научно-технолошког центра, који су припремили неколико радова, нагласио бих спремност Леонида Стулова, директора Научно-технолошког центра, и Азата Килмаматова, руководиоца лабораторије Upstream, да заједно са својим сарадницима прикажу резултате најновијих истраживања ове реномиране институције. Такође, нагласио бих и стручна предавања која су за учеснике конференције усмено одржале колеге из Блока „Прерада“. Реч је о предавању колега Светозара Еремића и Душана Рашковића на тему „Operating Management System (OMS) for Refinery Operations“. Поред тога одржано је и предавање Игора Станковића, техничког директора ХИП Петрохемије, на тему Opportunities for development of the petrochemical industry in Serbia – истиче професор Говедарица.

Он такође напомиње значај компанијског програма Енергија знања, захваљујући којем се реализују активности попут стипендирања најбољих студената Нафтно-петрохемијског инжењерства, организовање стручних посета и праксе, гостујућа предавања стручњака из наше компаније, заједничка истраживања и слично.

Подели: